Strona główna
O szkole
Dokumenty szkolne-BIP
Kontakt
Historia i tradycje
Pracownicy szkoły
Dla nauczycieli
Osiągnięcia
Z życia szkoły
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Stołówka szkolna
Pedagog
Logopeda
Reforma oświaty
Galeria zdjęć 2016/2017
Galeria zdjęć 2017/2018
Certyfikaty i wyróżnienia
Projekt unijny "Czym skorupka za młodu..."
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Kalendarium roku szkolnego
Rada Rodziców
Zebrania
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Wykaz podręczników
Bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni
Ogłoszenia
Rekrutacja klasa 1
Rekrutacja klasa 0
Dla ucznia
Samorząd Uczniowski
Koła zainteresowań
Dyplomy i wyróżnienia
Ciekawe strony
Dzwonki

Pedagog szkolny

mgr Aneta Sobczak


poniedziałek

8.00 – 13.30

wtorek

8.00 – 13.30

środa

8.00 – 13.30

czwartek

8.00 – 12.30

piątek

8.00 – 11.00
Dyżury w zespole ds. pomocy RODZINIE:

Poniedziałek
10.30 – 12.00 Edyta Fałkowska (gab. 5)
12.00 – 13.30 Ewa Marek (gab. 114)
Wtorek
13.00 – 14.30 Dorota Bukowska (gab. 10)
Środa
16.00 – 17.30 Marzena Kruk (gab. 121)
Czwartek
8.00 – 9.30 Joanna Krzemińska-Czajka (gab. 108)
10.00 – 11.30 Grażyna Cudna (gab. 114)
Piątek
8.00 – 9.30 Agnieszka Cieślak (gab. 10)

UWAGA! W ramach dyżuru psycholog przyjmuje maksymalnie 3-4 osoby. Tylko w szczególnych przypadkach (np. zagrożenia życia) dziecko powinno uczestniczyć w rozmowie. W pozostałych prosimy o przybycie jedynie rodzica. Prosimy także pamiętać o konieczności podania nr PESEL dziecka.


 

RODZICU!

Do najmłodszych trzeba mówić: „ Kocham cię”, „ Wierzę w ciebie”, Uda ci się.

To wspiera pociechę, daje jej siłę do przezwyciężania trudności i wiarę we własne możliwości. Wie wtedy, że jest kochana, akceptowana i ma wsparcie najbliższych osób. Takie zwroty sprawiają, że młody człowiek jest radosny, potrafi sięgać gwiazd i podnosić się po upadkach. Ktoś, kto słyszy pozytywne komunikaty pod swoim adresem, wyrośnie na mocnego człowieka z dużym poczuciem własnej wartości.

Łatwiej mu będzie funkcjonować w szkole, pracy i życiu rodzinnym.

Przypomina o tym fundacja Dzieci Niczyje akcją „ Słowa dają moc”.

Rodzicom często się wydaje, że krytykując, zwracają uwagę na jakiś problem, naprowadzą młodzież na właściwą drogę, ale to działa odwrotnie. Dochodzi do utraty pewności siebie i lęków.

Na stronie internetowej: www.slowadajamoc.fdn.pl znajdują się artykuły dotyczące pozytywnej komunikacji w domu.

Zapraszam do zapoznania się z materiałami.

Aneta Sobczak


 

DRODZY UCZNIOWIE!

W każdej szkole dochodzi do przemocy, jednak nie wszyscy wiemy, jakie zachowania należy uważać za przemoc. Przemoc to nie tylko uderzanie, szczypanie, bicie, czy popychanie.
Pamiętaj, że jesteś ofiarą przemocy także wtedy, gdy:

·         jesteś przezywany,

·         ktoś opowiada innym nieprawdziwe historie na Twój temat,

·         jesteś ośmieszany przez swoich kolegów i koleżanki,

·         ktoś niszczy lub zabiera Twoje rzeczy,

·         ktoś kradnie Twoje pieniądze,

·         w Internecie publikowane są obraźliwe informacje o Tobie,

·         dostajesz obraźliwe sms-y lub telefony,

·         nie chcesz iść do szkoły, bo boisz się spotkać swoich prześladowców.


 

Sprawcy najczęściej dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą Cię zranić.

·         Gdy chcą Ci sprawić przykrość, złośliwie komentują:

·         Twój wygląd: wagę, kolor włosów, sposób ubierania

·         to, że dobrze się uczysz

·         to, że uczysz się gorzej

·         to, że nie masz pieniędzy

·         Twoją popularność w szkole

·         jeśli masz inną religię

·         nosisz okulary lub aparat słuchowy

·         masz wadę wymowy lub dysleksję

Pamiętaj - niezależnie od tego, czego dotyczy prześladowanie i dokuczanie, to nie Twoja wina. Nikt nie ma prawa stosować przemocy wobec innych osób.

Co możesz zrobić?

Jeśli jesteś prześladowany, koniecznie powiedz o tym komuś. Możesz powiedzieć przyjacielowi, nauczycielowi albo rodzicom. Pamiętaj, że prześladowanie samo się nie skończy, jeśli nikomu o tym nie powiesz. Nie jest to łatwe. Możesz się wstydzić lub obawiać, że zmartwisz tym rodziców lub sprawisz im kłopot. Jeśli nie chcesz sam opowiedzieć o problemie poproś np. kolegę, koleżankę, rodzeństwo, babcię lub dziadka, aby pomogli Ci o wszystkim opowiedzieć rodzicom. Jeśli zamiast mówić o problemie wolisz o tym napisać - przygotuj list do rodziców i opisz jak się czujesz.

Pamiętaj, że w szkole zawsze jest pedagog, Twój wychowawca lub inny nauczyciel, którzy powinni wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego. Spróbuj znaleźć taki moment, kiedy będziesz mógł powiedzieć im o tym tak, aby nikt nie zorientował się. Możesz np. zostać po lekcji prosząc o wyjaśnienie jakiegoś tematu. Jeśli masz większe zaufanie do innego nauczyciela lub pracownika szkoły (pedagog szkolny, pielęgniarka) - porozmawiaj z wybraną przez Ciebie osobą. Masz do tego prawo, aby poczuć się bezpiecznie.

Jak sobie radzić z prześladowaniem?

Sprawcy przemocy najczęściej działają bez świadków i dlatego potrafią przez dłuższy czas unikać konsekwencji.

·         Podczas przerw staraj się przebywać w bezpiecznych miejscach w szkole, gdzie jest wiele innych osób. Sprawcy nie lubią świadków.

·         Jeśli pobiją Cię w szkole, natychmiast powiedz o tym nauczycielowi. Powiedz też rodzicom.

·         Nie staraj się im oddawać - możesz zostać pobity lub wpaść w kłopoty. Bicie to napaść.

·         W trudnej sytuacji zawsze proś o pomoc i wsparcie; nie obawiaj się wołać o pomoc do postronnych osób, mówiąc np. „oni mi grożą".

·         Jeśli spotkasz osoby, które prześladują Cię, staraj się przede wszystkim spokojnie opuścić to miejsce tak szybko, jak to jest możliwe.

·         W kontakcie ze sprawcami przemocy staraj się zachowywać pewnie i spokojnie, patrz im w oczy, bądź wyprostowany, unikaj gestów lub min, które mogłyby ich sprowokować.

·         Gdy ktoś zachowuje się wobec Ciebie w sposób, jakiego sobie nie życzysz, powiedz mu o tym jasno i wprost np. „Nie lubię, gdy to robisz. Chciałbym, żebyś przestał".

·         Próbuj opierać się, gdy Ci grożą lub namawiają do czegoś, czego nie chcesz zrobić. Stosuj w tym celu technikę "zdartej płyty", powtarzając przez cały czas jedno zdanie np. "Nie, nie zrobię tego".

·         Gdy Ci dokuczają lub przezywają Cię, możesz reagować na to za pomocą jakiegoś zdania, które ma pokazać, że to Cię nie dotyka w sposób, w jaki by chcieli np. "tak? no to co" lub „możesz tak uważać" czy " to możliwe".

Rodzicu!

Zwróć się do pedagoga szkolnego, gdy:

1.Niepokoi Cię zachowanie dziecka.

2.Chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich z nim relacjach.

3.Masz pytania dotyczące wyników w nauce dziecka i jego funkcjonowania w szkole.

4.Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania.

5.Masz pytania i nie wiesz, do kogo się z nimi zwrócić,

6.Szukasz pomocy.

Jako pedagog szkolny, chciałabym zaprosić Państwa do odwiedzenia proponowanych przeze mnie stron internetowych. Mniemam, iż posłużą Państwu jako odpowiedź na często nurtujące rodziców pytania, pomogą rozwiązać problemy wychowawcze, ale nie tylko.

Aneta Sobczak

Strony internetowe polecane rodzicom dotyczące rozwoju dziecka, zarówno w aspekcie medycznym jak i psychologicznym:


 

http://www.maluchy.pl/

Portal dla rodziców małych dzieci. Zawiera wiele cennych informacji z różnych dziedzin. Porad udzielają lekarze rozmaitych specjalności oraz fizjoterapeuci, dietetycy, psycholodzy, pedagodzy, logopedzi.  Możemy  poznać ciekawe  zabawy dla dzieci w różnym wieku. Przydatny jest dział porad prawnych.

http://sieciaki.pl/

To strona dla młodych użytkowników Internetu. Zawiera porady dotyczące bezpiecznego poruszania się w Sieci oraz porady dotyczące użytkowania komputera (hardware/ software). Można ściągnąć i zaistalować Sieciaka. „Jeśli zainstalujesz nasz program, NetRobi oraz AjPi, Netka, Kompel i Spociak będą wysyłać do Twojego Sieciaka różne komunikaty i zadania konkursowe. Czytając komunikaty będziesz poszerzał swoją wiedzę o Internecie. Nauczysz się jak szybciej i łatwiej korzystać z Internetu. Wykonując zadania na konkursy zdobywasz punkty, poznajesz nowe, ciekawe strony Internetowe i również zdobywasz wiedzę. Sieciak będzie rozwijał się z Tobą. Im więcej zdobędziesz punktów, tym większe będą jego możliwości.” Oprócz tego znajdziecie strefę rozrywki i muzyki, a także poradę tygodnia oraz katalog ciekawych i bezpiecznych stron. 

http://www.niebieskalinia.pl/ 

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” To strona  Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Adresowana jest do dzieci i dorosłych - ofiar, świadków, ale też do sprawców przemocy domowej. Można znaleźć na niej informacje o faktach i mitach dotyczących przemocy domowej oraz o skutecznych sposobach reagowania na tę przemoc. Podane są numery telefonów interwencyjnych, zadania instytucji i służb społecznych w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (policji, prokuratury, gmin, pomocy społecznej, służby zdrowia, organizacji pozarządowych). Znajdą tu Państwo również adresy i telefony poradni Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie a także informacje o działaniach i kampaniach Pogotowia.

http://www.przemocwszkole.org.pl

mail:blizej_dziecka@przemocwszkole.org.pl

Bliżej Dziecka” Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowisk Szkolnych 

Stowarzyszenie „Bliżej Dziecka” jest pozarządową organizacją, stworzoną przez zespół psychologów, pedagogów i nauczycieli. Istnieje od 1998 roku.

http://www.dzieckowsieci.pl/

Jest to strona adresowana do dzieci, rodziców i nauczycieli. Ma pomóc w bezpiecznym korzystaniu z Internetu, zwiększyć świadomość dzieci i dorosłych na temat zagrożeń internetowych i skutecznych metod przeciwdziałania im.

Dzieci mogą zapoznać się z „instrukcją obsługi” Internetu. Przestrzeganie jej zapewni bezpieczne surfowanie po Sieci. Mogą ściągnąć i zainstalować Sieciaka (wszystkie informacje na http://www.sieciaki.pl/ ). Otrzymują netykietę, czyli savoir vivre internetowy oraz możliwość ściągnięcia muzyki.

Rodzice otrzymują sporo wiadomości na temat Internetu (m.in. słowniczek pojęć), porady,  propozycje stworzenia zestawu dobrych praktyk korzystania z Sieci, łącznie z sugestią zawarcia umowy z dzieckiem i wzorem takiej umowy. Rodzice mogą dowiedzieć się, gdzie i jak interweniować, jeżeli dziecko zetknie się z nieodpowiednimi treściami, będzie narażone na niebezpieczeństwo w prawdziwym świecie czy nękane za pośrednictwem Sieci.

http://www.erodzina.com/index.php?id=27,0,0,1,0,0

To portal zawierający szereg dzwww.urwis.pliałów dotyczących rodziny (zdrowie i opieka, życie i rodzina, miłość i uczucia)