Strona główna
O szkole
Dokumenty szkolne-BIP
Kontakt
Historia i tradycje
Pracownicy szkoły
Dla nauczycieli
Osiągnięcia
Z życia szkoły
Biblioteka szkolna
Świetlica szkolna
Stołówka szkolna
Pedagog
Logopeda
Reforma oświaty
Galeria zdjęć 2016/2017
Galeria zdjęć 2017/2018
Certyfikaty i wyróżnienia
Projekt unijny "Czym skorupka za młodu..."
Dla rodziców
Dziennik elektroniczny
Kalendarium roku szkolnego
Rada Rodziców
Zebrania
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Wykaz podręczników
Bezpieczeństwo dzieci w cyberprzestrzeni
Ogłoszenia
Rekrutacja klasa 1
Rekrutacja klasa 0
Dla ucznia
Samorząd Uczniowski
Koła zainteresowań
Dyplomy i wyróżnienia
Ciekawe strony
Dzwonki

 

BIBLIOTEKA I CZYTELNIA

Nauczyciel:

mgr Piotr Tężycki

poniedziałek 07.30 – 13.30

wtorek 07.30 – 13.30

środa 7.30 – 13.30

czwartek - nieczynne

piątek 7.30 – 13.30

 


 

 

OFERTA BIBLIOTEKI

     Do dyspozycji naszych czytelników mamy lektury szkolne, literaturę dla dzieci i młodzieży, w tym nowości wydawnicze oraz bogatą ofertę książek popularno - naukowych, słowników, encyklopedii, leksykonów, z której uczniowie i nauczyciele mogą korzystać w czytelni szkolnej.

     W bibliotece działa Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej. Do dyspozycji uczniów i nauczycieli są cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Czytelnicy mają możliwość wyszukiwania informacji i opracowywania własnych  prac, prezentacji multimedialnych, dokumentów tekstowych, grafiki, drukowania opracowanych materiałów.


Uwaga rodzice i uczniowie, w szkole obowiązuje regulamin wypożyczania darmowych podręczników uczniom klas I, II, III, IV, V, VI i VII. Regulamin dostępny jest tutaj

 

AKTUALNOŚCI

Rok szkolny 2017/2018

 

Statystyka czytelnictwa w grudniu 2017r. - czytelnikiem miesiąca została:

Kowalkowska Liliana kl. 2a - 4 książki

 

Statystyka czytelnictwa w listopadzie 2017r. - czytelnikami miesiąca zostali:

Glińska Natalia kl. 3c - 6 książek
Giętkowska Adrianna kl. 4a - 5 książek
Kamiński Jakub kl. 3a - 4 książki i Jarzęcka Aleksandra kl. 3c - 4 książki

 

Statystyka czytelnictwa w październiku 2017r. - czytelnikami miesiąca zostali:

Gawrońska Anna kl. 2a - 5 książek
Kowalkowska Wanessa kl. 3b - 5 książek
Glińska Natalia kl. 3c - 5 książek

 

Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom - w ramach promocji czytelnictwa w październiku biblioteka szkolna przeprowadziła akcję Cała Polska Czyta Dzieciom. W klasach I- III czytano wiersze związane z tematyką „Ja i moja rodzina”. Klasy IV – VII zapoznano z fragmentem powieści M. Musierowicz „Opium w rosole”, którego tematyka również była związana z rodziną i stosunkami w niej panującymi. Uczniowie klas I- II zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym o tematyce czytanych utworów. Klasy III zachęcono do udziału w konkursie literackim pt. „Ja i moja rodzina” natomiast starszych uczniów w konkursie na najlepsze wypracowanie o tematyce „Rodzina- tu się wszystko zaczyna”. Prace przyjmowane są w bibliotece szkolnej do końca października.

...więcej zdjęć z akcji w zakładce "galeria zdjęć 2017/2018"

 

Pasowanie na czytelnika - 2 i 3 października 2017 r. uczniowie klas II a i II b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek. Potem poznały zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników i wypożyczyli swoje pierwsze książki. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy z nich będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

...więcej zdjęć z uroczystości w zakładce "galeria zdjęć 2017/2018"

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

26 i 27 września w bibliotece odbyło się pasowanie klas II na czytelnika. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Pani bibliotekarka poinformowała dzieci jak szanować książki, zapoznała z regulaminem wypożyczania i jak korzystać ze zbiorów biblioteki. Dzieci doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki. Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Piórem dotykając prawego ramienia każdego ucznia pani mówiła: „Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki”. Dzieci skupione i poważne uroczyście przyrzekały, że będą kochać i szanować książki. Na koniec uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i zakładki do książek. Przed powrotem na lekcje każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć książkę.
Rok szkolny 2015/2016

 

W Bibliotece Pedagogicznej KP CEN odbył się od 9 do 14 maja 2016r. Tydzień Bibliotek. Wśród proponowanych wydarzeń znalazły się: ekspozycje bibliotek szkolnych dotyczące promocji książek i czytania, sesje posterowe – czyli graficzna prezentacja w formie plakatówdokonań nauczycieli zakresie upowszechniania czytelnictwa. W trakcie trwania akcji uczestnicy spotkań zastanawiali się nad formami i metodami pracy rozwijającymi zainteresowania czytelnicze uczniów. Bibliotekę naszej szkoły reprezentowała pani Małgorzata Księżak, a w galerii znajdziecie plakat ukazujący prace uczniów SP 18. Więcej informacji: https://www.facebook.com/kpcenwloclawek

 

       W I półroczu r. szk. 2015/16 zanotowano 1676 odwiedzin biblioteki, 2226 wypożyczeń co stanowi średnią dzienną 28,9 książek. Dokonano 1241 wypożyczeń podręczników ( 55,8%) oraz 985 wypożyczeń literatury dla dzieci i młodzieży (44,2%). Najwięcej książek wypożyczali uczniowie klasy 2 a, 2 c i 2 b.

Czytelnikiem półrocza został Kacper Czarnecki z klasy 2 a.

Nauczyciel bibliotekarz przygotował  i prowadził  11 zajęć edukacji czytelniczej i medialnej, w tym 3 zajęcia (klasy: II c, III a i b, IV a i b) w bibliotece pedagogicznej K-P CEN. Tematyka zajęć bibliotecznych obejmowała:

- w klasach I- „Pierwsza wizyta w bibliotece- zasady wypożyczania podręczników”

- w klasach II- „Zostajemy czytelnikami szkolnej biblioteki- pasowanie na czytelnika”

- w klasie III a- „Jak zbudowana jest książka”

- w klasach IV- „Od tabliczki glinianej do e- boka”- lekcja w Kujawsko- Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli.

- w klasie II c- „Podróż do krainy bajek i baśni”- lekcja w K- P CEN

- w klasach III- „Bezpiecznie żeglujemy w Internecie”- lekcja w K- P CEN

 

 

W listopadzie 2015 r. biblioteka szkolna wzbogaciła się o 77 tytułów książek (122 pozycje) zakupionych z rządowego programu „Książka moich marzeń”. Książki sfinansowano ze środków Wojewody Kujawsko- Pomorskiego w kwocie 2712.50 .  Tytuły dobierano tak, aby każdy z uczniów mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. A wybór jest doprawdy duży- od opowiadań dla dzieci, poprzez powieści obyczajowe po powieści fantasy. Gorąco zachęcam do odwiedzin biblioteki, zapoznaniem się z nową ofertą- wierzę, że nie wyjdziecie bez wypożyczenia fascynującej książki. Poniżej zamieszczam fotki niektórych książek- może pomogą Wam w decyzji o wyborze!!

 

25 listopada w bibliotece szkolnej nagrywaliśmy słuchowisko oparte na opowiadaniu Elżbiety Zubrzyckiej „Słup soli”. W słuchowisku biorą udział: Juli Mańkowska , Paweł Piwiński, Wiktor Sadowski, Piotr Strycharz, Krzysztof Wyborski, Krystian Pacholski, Bartosz Sochaczewski , Jakub Błaszczyk, Alan Chojnowski, a w rolę starszego brata wcielił się nauczyciel Włodzimierz Buława. Audycja zostanie odtworzona na godzinach wychowawczych. W dalszym ciągu projektu uczniowie będą mogli wziąć udział w konkursie literackim lub plastycznym pod hasłem: „Twoja niemoc budzi przemoc”. W planach jest tworzenie komiksów do najlepszych tekstów autorskich. Wszystkich uczniów serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach. Za scenariusz i przygotowanie odpowiadały panie Małgorzata Księżak i Aneta Sobczak.

Rozstrzygnięcie konkursu „Jestem przeciw przemocy” - rozstrzygnięty został konkurs plastyczny i literacki w klasach I- III, na temat „Jestem przeciw przemocy”, oparty o czytany tekst Elżbiety Zubrzyckiej pt. „Słup soli”. W konkursie plastycznym zwycięzcami okazali się:JULIA NOWAKOWSKA, kl. II c -  I MIEJSCE, MAJA GROCHOWSKA, kl. I a - II MIEJSCE, AMELKA GAUDYN, kl. II c- III MIEJSCE, MARTYNA SZKLARCZYK, kl. II c- III MIEJSCE, MARIUSZ KAMIŃSKI, kl. II c- wyróżnienie, MALWINA LEWANDOWSKA, kl. II c- wyróżnienie, KONRAD KORNACKI, kl. I a- wyróżnienie. W konkursie literackim I MIEJSCE- zajęła MARTA GAŁKIEWICZ z klasy III a, II MIEJSCE- MAIMOUNA TRAORE, kl. III a, trzeciego miejsca nie przyznano. WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY, A NAGRODY LAUREACI OTRZYMAJĄ PODCZAS APELU PODSUMOWUJĄCEGO I PÓŁROCZE. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Pasowanie na czytelnika - 23 września 2015 odbyły się lekcje biblioteczne dla uczniów klas II. Celem spotkań było poznanie regulaminu biblioteki, zasad wypożyczania i posługiwania się książką. Uczniowie złożyli przyrzecznie dobrego czytelnika i wypożyczyli swoje pierwsze książki z literatury dla dzieci.   Zapraszamy do galerii zdjęć

Cała Polska czyta dzieciom - ”Solidarność polegająca na ukrywaniu czyjejś krzywdy to tchórzostwo. Nie bądźcie fałszywie solidarni. W ten sposób trzymacie z krzywdzicielem, a nie pomagacie krzywdzonym” – takie przesłanie niesie opowiadanie Elżbiety Zubrzyckiej pt.”Słup soli”. Książka stała się motywem przewodnim tegorocznej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W oparciu o czytany tekst biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny- „Jestem przeciwko przemocy” oraz literacki- „Koniec z bezradnością”. Prace można składać do 30 października 2015 r. u wychowawcy lub w bibliotece.


 

 

 

 

 

 

wiadomości archiwalne

W dniach 19 – 20 września 2013r. uczniowie klas II podczas swojej pierwszej wizyty w bibliotece szkolnej zostali pasowani na czytelników. Przed złożeniem uroczystego przyrzeczenia i pasowania piórem, dzieci zapoznały się z regulaminem wypożyczania oraz „prośbami” książek. Swoje pierwsze książeczki wypożyczali wiedząc już doskonale jak należy je traktować oraz dlaczego w ogóle warto czytać. Nowym czytelnikom życzymy ciekawej lektury.

Wyniki czytelnictwa we wrześniu i październiku

We wrześniu br. najwięcej książek wypożyczyła klasa II b – 41 pozycji. Z tej też klasy pochodzą czytelnicy miesiąca – Eryk Łuczak i Igor Szmajda. Chłopcy przeczytali po 5 książek.

Październik przyniósł zmianę liderów czytelnictwa. Najwięcej książek przeczytali uczniowie klasy II c – 67, na drugim miejscu uplasowała się klasa II a z 50 przeczytanymi książkami. Czytelnikami miesiąca października zostali: Sandra Krygier z klasy II c – 9 książek, Natalia Ochmańska z klasy II c – 8 książek i Jakub Zawitowski z klasy II a – 8 książek

Misie znane i lubiane” to hasło akcji Cała Polska Czyta Dzieciom” - podsumowanie konkursów

Tradycyjnie zwieńczeniem akcji głośnego czytania było ogłoszenie konkursów- dla uczniów klas I- II konkurs plastyczny, dla uczniów klas III kompozycja przestrzenna. Prace miały przedstawiać ulubione misie.

W konkursach wyróżniono prace:

Anity Polakowskiej, Oli Osękowskiej i Oliwii Szczęsnej wszystkie uczennice z klasy I a.Norberta Szeflera i Bartosza Sochaczewskiego z klasy II a, Marysi Kujawy z klasy II b oraz Nikoli Kocik z klasy II c. Najlepsze kompozycje przestrzenne wykonali: Adrian Urbański, Martyna Ignaczak i Krzysztof Wyborski- wszyscy z klasy III a. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!!!

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII......

WYNIKI CZYTELNICTWA W LISTOPADZIE

W listopadzie pierwsze miejsce w czytelnictwie przypadło klasie 2 c- uczniowie przeczytali łącznie 75 książek. Drugie miejsce zajęła klasa 2 a, która przeczytała 40 książek, a trzecie klasa 3 b- 29 książek. Wśród klas starszych przoduje klasa 6 c- 28 przeczytanych książek.

Najlepsi czytelnicy miesiąca listopada:

Amelia Katolik kl. 2 c - 11 książek

Natalia Ochmańska kl. 2 c - 11 książek

Klara Bukrewicz kl.2 c - 11 książek

Magdalena Bonawenturska kl. 5 c - 7 książek

Wiktoria Pniewska kl. 6 c – 6 książek

Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do czytania książek.

WYNIKI CZYTELNICTWA W GRUDNIU

W grudniu najwięcej książek przeczytali uczniowie klasy 2c- 39. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie klasy 2a, którzy przeczytali 32 książki. Wśród klas starszych, po raz kolejny przoduje klasa 6 c- 10 przeczytanych książek. Uczniów klas IV- VI zachęcamy do częstszego kontaktu z książką.

Najlepsi czytelnicy miesiąca grudnia to:

Sochaczewski Bartosz, kl. 2 a - 11 książek

Kowalewski Mateusz, kl. 2 a - 7 książek

Wiktoria Pniewska, kl. 6 c – 4 książki

"Kiedy nuda Ci doskwiera, szukaj w książkach przyjaciela". 

PODSUMOWANIE CZYTELNICTWA ZA I PÓŁROCZE ROKU SZKOLNEGO 2013/14

W I półroczu w klasach II – VI wypożyczono łącznie 1113 książek. Średnia na 1 ucznia wynosi 3,77 książki.

Najlepiej czytające klasy z nauczania zintegrowanego to:

II c- 252 książki- średnia  na ucznia 12,60

II b- 196 książek, średnia na ucznia- 10,32

II b- 118 książek, średnia na ucznia 5,36

w klasach starszych:

VI c- 86 książek, średnia na ucznia 3,58

V c- 52 książki, średnia na ucznia 2.26

IV b- 46 książek, średnia na ucznia 2.23

Czytelnikiem półrocza został Bartosz Sochaczewski z klasy II a, który przeczytał 35 książe

Kolejne miejsca zajęli:

W klasach młodszych: Natalia Ochmańska II c- 28 książek, Klara Bukrewicz II c- 27 książek.

W klasach starszych: Wiktoria Pniewska VI c- 17 książek, Magdalena Bonawenturska V c- 14 książek, Natalia Pietrasiak VI c- 13 książek.

 

WYNIKI CZYTELNICTWA W LUTYM

W lutym, mimo ferii, czytelnicy nie sprawili zawodu i chętnie sięgali po książki. Najwięcej książek przeczytali uczniowie klasy 2c- 32. Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie klasy 2a, którzy przeczytali 30 książek. Wśród klas starszych, najwięcej książek przeczytali uczniowie klasy 5c- 15.

 

Najlepsi czytelnicy lutego to:

Sochaczewski Bartosz, kl. 2 a - 6 książek

Bukrewicz Klara kl. 2 c – 5książek

 

Książki są najlepszym przyjacielem człowieka: ponieważ czytamy je tylko wtedy, kiedy mamy na to ochotę, a one milczą, kiedy myślimy o czymś innym. Zawsze dają i nigdy o nic nie proszą

(Baron von Muunchhausen)